Prvi biodinamički sertifikat za vino iz Srbije
Vino Claudivs 201 kuće Imperator dobio je potvrdu sertifikacionog tela Demeter da su u njegovoj proizvodnji dosledno primenjene biodinamičke prakse
Organska vinarija Imperator, prva koja je u Srbiji i zvanično dobila ovu oznaku, nedavno je objavila da je njena etiketa Claudivs 2021 postalo prvo sertifikovano biodinamičko vino u našoj zemlji. Ovaj stoprocentni sovinjon blan, nastao od grožđa iz biodinamičkog vinograda u Erdeviku, dobio je oznaku međunarodne sertifikacione kuće Demeter, a koja potvrđuje da su u gajenju grožđa i stvaranju vina dosledno primenjene biodinamičke prakse.
Za ovaj uspeh poznate sremske kuće umnogome je odgovorna Đurđa Katić, generalni menadžer Imperatora, koja za Vino & Fino kaže da Demeter na našim prostorima još uvek nije prepoznat kao oznaka koja vinu donosi prestiž, ali da će se to u budućnosti promeniti:
- Kod nas je Demeter dosta nepoznat, jos manje nego organski sertifikati. Trenutno većini potrošača to ne znači mnogo. Sa druge strane postoji jedna manja grupa profesionalaca i poznavalaca vina koja ovo ume da prepozna i ceni. Za prepoznavanje Demetera na tržištu vina biće potrebno vreme, ali i to će doci na red kada tržište bude zrelo. U inostranstvu je situacija drugačija jer su ovakva vina sveprisutna pa potrošači znaju šta to znači.
Vino Claudivs 2021, opisuje se kao aromatičan i sočan sovinjon blan sa notama tropskog voća i začina, i blagim mineralnim štihom. Nastao je u starim zasadima vinograda u Erdeviku, u godini koju Đurđa Katić opisuje kao vrlo povoljnu.
- 2021. je bila dobra godina, sa dosta različitih izazova na koje smo u najvećoj meri adekvatno odgovorili. Primena biodinamike je pristup koji negujemo u vinogradu sa ciljem dobijanja grožđa koje u sebi nosi autentičnost sorte i podneblja se kojeg dolazi. O biodinamici se mnogo spekuliše a malo ko nešto zna o tome, što često ostavlja prostor predrasudama i pogrešnim mišljenjima. Pravi se prevelika fama oko nečeg što je dobra, ali neuobičajena kod nas, poljoprivredna praksa koja traži mnogo angažovanja i ljudskog rada u vinogradu zarad dobijanja najbolje moguće sirovine. Mi smo spoznali benefite ovog pristupa i nastavićemo da ga primenjujemo - kaže Đurđa Katić, koja objašnjava i da je poštovanje organskih standarda u srcu biodinamičkog pristupa, što se odražava i kroz kriterijume za sertifikaciju.
- Organski standardi moraju biti 100% već implementirani i deo ustaljene poljoprivredne prakse. Dodatni obavezni elementi su primena komposta do jednom godišnje, CPP-a (biodinamički preparat po Mariji Tun) najmanje jednom godišnje, biodinamički preparati 500 i 501 u adekvatno vreme. Zasad vinograda mora da ima minimum 10% raznovrsnog biodiverziteta. Strogo se poštuju zone izolacije, rade godišnje analize lista i ploda. Kontrolu Demetera rade inspektori iz inostranstva najmanje jednom godišnje. Sertifikacija se obnavlja svake godine - navodi Đurđa Katić.
U kući Imperator očekuju da će u bliskoj budućnosti sva njihova vina dobiti Demeterov sertifikat:
- Za berbu 2021. očekujemo Demeter za sva već poznata Imperator vina koja se proizvode od grožđa iz starog zasada sa površine od 2.5 hektara. Za mladi zasad podignut 2018. i 2019. i nova vina koja smo kreirali od tog grožđa (Grašac, Sila Nika, Animus, La Vida), očekujemo Demeter od ove berbe 2022.
Izvor: Vino & Fino
Menadzer prodaje
Pet vinskih trendova za 2024!
Vinski svet ubrzano se adaptira na klimatske promene, usvaja nove tehnologije
Pet vinskih trendova za 2024!
Vinski svet ubrzano se adaptira na klimatske promene, usvaja nove tehnologije